RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  KUR LEXON SHQIPTARIN NE INTERNET

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  KUR LEXON SHQIPTARIN NE INTERNET

  Mesazh nga AGU prej Sat 16 May 2009, 19:59

  Nezir Myrta / KUR LEXON SHQIPTARËT NË INTERNET  Prej të gjitha shqetësimeve, që shqiptari mund t'i ketë sot, është ndoshta për dikend shqetësimi ma i madh, kur lexon shqiptarët në internet e forumeve shqiptare, me aso shprehjesh ndër ma makabret, për ibret, që krijojnë nervozizëm e dis-harmoni shpirtërore, ndër mediat elektronike, e poashtu edhe në shtypin e shkulur, vërtet të shkulur gjoja shqiptar, ku cuca e mica, duan të bëhen mediator, ideator, editor, admin. forumesh, e mediash elektronike - sa vërtet, njeriu mund të emndoj: si është e mundur që një shqiptar, të shprehet e siellet në atë mënyrë egërsie, sikur të qëllimshme!

  Në çfarë shkalle ka ra dituria dhe kultura e të shprehurit shqiptar!

  Si është e mundur që një shqiptar, të shprehet në një nivel të tillë shtazarak, nivel xhungle!

  A mund ta zhgënjej shpirtin e pastër shqiptar, një njeri i tillë hipokrit me shprehje hipokrite!

  A mund të iritohet vet rinija shqiptare, nga të shprehurit e tillë, të shprehur qensh të çartur!

  A mund të degradohet edhe vet morali i popullit, kur lexon nofka ndër ma të iritueshmet!

  A mund të vie shqiptari në një shkallë mendimi e gjykimi, se vërtet, mos ta dojë ma gjuhën e kulturën shqiptare!

  A mund të thotë vet shqiptari i sotëm, që është vërtet turp të jeshë shqiptar, kur lexon shprehje aq të ulta, neverike, in jorante, ndër ma të ultat njerëzore!

  E sa e sa pyetje e gjykime njeriu mund të ia bëjë vetes sot, derisa të vie në dekadencë, mos ta pëlqejë edhe vet identitetin e tij shqiptar - por të gjitha këto pyetje-gjykime mund të vinë ngase nuk e kupton realisht të vërteten e tmerrshme, që mund të jetë në mesin e mediat tona edhe elektronike, ngase duhet kuptuar, se ata shqipfolës, nuk janë shqiptarë, janë gjak i përzier me gjakun e huaj, janë bij të huaj, janë armiq të kombit e atdheut shqiptar - se në të kundërten, një shqiptar, me mendje e zemër shqiptare, nuk do të shprehej me fjalë të tilla e shprehje të tilla aq të ulta, aq të poshtra - por janë prezent qëllimisht ta tëhuajsojnë moralin shqiptar, ta degradojnë identitetin shqiptar, ta ulin karakterin e traditen shqiptare!

  Ata janë direkt të shtyer e të imponuar nga forcat degjenerike armike, që kudo ta poshtërsojnë personalitetin e vet shpirtin shqiptar, të porositur, e të paguar mirë, të veprojnë kundër interesit e atdhedashurisë shqiptare, janë vet gjaku i huaj, po edhe vet njerëz të huaj, që qëllimisht ngrehin rrjete tradhëtie, hipokrizie, spiunazhi, të hyjnë përmes nikave, nofkave nëpër mediat shqiptare dhe të bëjnë gjithçka të poshtër e të pamoralshme, si një ofenzivë elektronike mediatike, ta shkatrrojnë shpirtin e njeritu shqiptar, ta shkatrrojnë esencen e shqiptarizmës - qëllimisht, që mos të ketë asnjë shqiptar, të paposhtruar, të pafyer, të paulur e të papërkulur para hipokrizive armike! Ata janë gjaku e shpirti armiqësor, kudo nëpër mediat tona elektronike, që kryejnë punë e veprime armiqësore, qëllimisht, drri edhe tek kjo nofka lulja@04, e disa sosh, me shprehje e veprime antishqiptare!

  Lufta mediatike armiqësore antishqiptare, është në vlug të veprimit të vet antishqiptar, deri edhe këtu tek thema - SHQIPJA TË MBANË SHQIPTAR, sepse i vret kjo fjali e fortë e shpirtit të shqiptarizmes, donë të mos ketë rimëkëmbje as ngritje integriteti të identitetit shqiptar, luftojnë me forma e methoda ndër ma të paskrupulltat, ta degradojnë e shkatrrojnë unitetin shqiptar, ta deformojnë e degjenerojnë edhe vet shpirtin e rinisë shqiptare kudo në atdhe e tretdhe - luftojnë kundër nesh - sepse ia kanë frigë unitetit shqiptar, bashkimit shqiptar, ia kanë frigë seciles lidhjeje shqiptare, sepse po të bashkohen shqiptarët njëmendësisht, duhet të shkatrrohen të gjitha shtetet përrreth dy shteteve tona shqiptare të sotme dhe nuk do të munden matutje të mbeten pushtues të tokave e popullësive shqiptare, nuk mund të jenë matutje shqiptarët robër e shërbëtorë të rafinuar të pushtuesve shekullorë!

  Lufta degjenerike armiqësore e huaj, ka brënda popullit tonë vegla çorre, të paskurpullta, degjenerike, kundërshtare të seciles ngritje shqiptare, kundër vet vetëdijes shqiptare, e cila luftë elektronike edhe ka disa shqipfolës tonë gjak i huaj, që tentojnë ta pengojnë zhvillimin e përsosjen e të shprehurit shqip, kudo munden dhe ua kapë grepi, kudo munden të shtinë hundët e nuhatjen në shkatrrimin e shpirtit shqiptar - kudo që munden të gjejnë forma e mjete interesash të ryre personale, që ta dëmtojnë kombin e atdheutn, gjuhën e kulturën shqiptare edhe përmes formave të shemtuara mediatike, duke përdorë fjalë e shprehje të huaja gjoja 'punë biznesi', gjoja veprime zhvillimore, pasurohen, ngriten në dëm të gjuhës e kulturës shqiptare! Shesin gjithçka atdhetare, për një biznes të tyre!

  Mbi të gjitha syri e mendja e shqiptarit të vërtetë, i sheh këto derdhi kohe e injorance hipokrizie, e mund të vijë në përfundim se: të gjithë ata shqiptarë nën nofka e hapur, që pengojnë, iritojnë, nevrikosin, shuajnë indin e ndjenjes shqiptare - janë gjak i huaj e vegla të paguara antishqiptare dhe nuk mund as të na shkojë mendja se shqiptarët e vërtetë mund të flasin e shprehen e veprojnë në forma të tilla miope, shkatrrimtare, deformuese - popr vetëm shqiptarët me gjak të huaj edhe vet armiqët përmes nofkave ku hyjnë në mediat tona elektronike!

  Kundër kësaj dukurie, duhet të jemi këpmbëngulës, të paepur, të sfidojmë secilen dredhi e mashtrim armik, që ta analizojmë, shqyrtojmë mirë, secilen figurë të tillë të fëlliqur, e ta qesim në sheshbote, me forma reale - kush janë vërtet ata shqipfolës, që trazojnë, neveritin e iritojnë mediat tona elektronike!

  (Mai, 16. 2009)

   Ora është Mon 19 Mar 2018, 06:18