RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  FJALIME TË FAMSHME

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  FJALIME TË FAMSHME

  Mesazh nga AGU prej Tue 13 Jan 2009, 08:22

  Nga Apologjia e Sokratit te Regani, kush janë 10 fjalimet më të famshme në histori
  Fjalimet
  e famshme nuk kane pse të jenë të gjatë për të qenë të mëdhenj Fjalimet
  e famshme nuk kanë pse të jenë të gjatë për të qenë të rëndësishëm.
  Këto fjalime të mëdha. Këto fjalime të famshme nuk kanë zgjatur me orë
  të tëra, por ama kanë lënë gjurmë të paharrueshme në histori, kanë
  shërbyer për të shembur sisteme, për të thyer dogma e për të zhvilluar
  marrëdhënie njerëzore. Një prej fjalimeve më të famshme në histori, ai
  i Wnston Churchill, ka qenë një fjalim i shkurtër dhe një ndër fjalimet
  më frymëzuese në histori.

  Në fjalimin e tij të parë si
  kryeministër i Britanisë, Wnston Churchill e lidhi rezultatin e luftës
  ndaj nazistëve me mbijetesën e Britanisë. Në një prej betejave
  historike ai mbajti një fjalim, po aq historik. "Ju më pyesni se cilat
  janë politikat tona? Unë mund t'ju them: Është për të bërë luftë nga
  deti, toka dhe ajri, me gjithë forcën dhe fuqinë që Zoti mund të në
  japë; të bëjmë luftë kundër një tiranie monstruoze, e cila s'e ka
  kapërcyer kurrë errësirën, një katalog i vajtueshëm i krimit njerëzor.
  Kjo është politika jonë", tha Winston në fjalimin e tij. Po aq
  mbresëlënës është dhe fjalimi i famshëm i inaugurimit të John Kennedy.
  Në një fjalim të shkurtër, të cilin ai kaloi dy muaj për t'i dhënë
  formë, Kennedy 43-vjeçar, presidenti më i ri i zgjedhur dhe i pari
  katolik, theksoi rëndësinë e shërbimit kombëtar. Ndër vite, ky është
  konsideruar një si prej fjalimeve më frymëzuese, të cilin janë munduar
  të përtojnë shumë folës të njohur e të shquar. Rreshtat e tij të
  famshëm, "Të dashur patriotë amerikanë: mos pyesni se çfarë vendi juaj
  mund të bëjë për ju, pyesni se çfarë mund të bëni ju për vendin tuaj",
  kanë mbetur në histori.

  Shprehjet më të famshme dhe me ndikim në historinë e njerëzimit

  "Unë mendoj se ky është koleksioni më i jashtëzakonshëm i talentit, i
  dijes njerëzore, i cili është mbledhur ndonjëherë në Shtëpinë e Bardhë,
  me përjashtimin e mundshëm të rastit kur Thomas Jefferson darkoi
  vetëm", John F. Kennedy në një darkë me 49 fitues të çmimit Nobel, më
  29 prill 1962.


  "Taksa, e cila do të paguhet për qëllimin
  e arsimimit nuk është më shumë se një e njëmijta e asaj që do t'u
  paguhej mbretërve, priftërinjve dhe fisnikëve, të cilët do të
  ngriheshin ndërmjet nesh, nëse ne e lëmë popullin në injorancë", Thomas
  Jefferson


  "Ne debatojmë për faktin se një komb që
  përpiqet ta taksojë veten drejt prosperitetit është si një njeri që
  qëndron i ulur mbi një kovë dhe përpiqet të ngrihet nga doreza e saj",
  Winston Churchill


  "Tendenca e taksimit ka për qëllim të
  krijojë një klasë personash, të cilët nuk punojnë, të marrë nga ato që
  punojnë prodhimin e asaj pune dhe t'ua japë atyre që s'punojnë",
  William Cobbett

  "Është taksa e të ardhurave sërish, amerikanë:
  koha për të mbledhur ato fatura, nxirrini ato formularë taksash,
  mprihni lapsat dhe nguljani vetes drejt e në aortë", - Dave Barry


  "Zgjedhjet duhet të mbahen më 16 prill, ditën pasi ne të paguajmë
  taksën e të ardhurave. Kjo është një prej atyre pak gjëra që mund t'i
  pengojë disi politikanët që të shpenzojnë aq shumë sa e kanë zakon",
  Thomas Sowell


  "Janë thënë shumë gjëra për politikën; disa
  prej tyre janë thjesht mikluese, ndërsa pjesa më e madhe janë të
  vërteta", Eric Idle


  "Një politikan profesional është një
  njeri i çnderuar profesionalisht. Për të kapur një post sa më të lartë,
  atij i duhet të bëjë aq shumë kompromise dhe të pësojë aq shumë
  poshtërime, saqë në fund nuk ka ndonjë ndryshim të madh me një
  prostitutë", H.L. Mencken


  "Në Gjermani, sipas ligjit
  ndalohet çdo gjë përveç atyre që lejohen. Në Francë, sipas ligjit
  lejohet çdo gjë përveç atyre që janë të ndaluara. Në Bashkimin
  Sovjetik, çdo gjë është e ndaluar, përfshi këtu dhe ato që lejohen. E
  në Itali, sipas ligjit lejohet çdo gjë, sidomos ato që janë të
  ndaluara", Newton Minow  "Politika përbëhet nga dy
  fjalë, 'poli', e cila është fjalë greke dhe do të thotë 'shumë' dhe
  'tik', një lloj insekti gjakpirës", Gore Vidal


  "Kur isha
  thjesht një djalosh më thanë se çdokush mund të bëhej president. Tani
  që jam rritur, po filloj ta besoj", Clarence Darrow


  "Çdo burrë për qenë do të turpërohej nga qeveria që drejton vendin e tij", H.L.Mencken

  "Është e rrezikshme të kesh të drejtë, kur qeveria është gabim", Volteri


  "Në kapitalizëm, njeriu shfrytëzon njeriun. Në komunizëm është thjesht e kundërta", John Kenneth Galbraith

  "Demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, pas gjithë të tjerave", Winston Churchill

  "Nëse do t'i drejtoheshim Uashington, kur kishim për të mbjellë e për
  të korrur, shumë shpejt do kishim nevojë për bukë", Thomas Jefferson


  "Çfarë është qeveria? Shumë thjesht, është një agjenci shtrëngimi.
  Sigurisht që ka dhe agjenci të tjera force, siç është mafia. Për të
  qenë më i saktë, qeveria është agjencia e forcës, e cila ka më shumë
  flamuj në zyrat e saj", Harry Browne

  "Nëse doni një fotografi të së ardhmes, imagjinoni një çizme që stampon fytyrën njerëzore përgjithmonë", George Orwell

  "Sa më i korruptuar të jetë shteti, aq më shumë ligje ka", Cornelius Tacitus

  "Një princ i mençur kërkon mjete, me anë të të
  cilëve subjektet e tij do të kenë gjithmonë dhe
  në çdo rrethanë nevojën për drejtimin e tij,
  e më pas ato do t'i jenë besnikë atij",
  Machiavelli  Sokrati, Apologjia

  I përballur me akuza për "korruptim të rinisë" Sokrati mbajti këtë
  fjalim - siç na paraqitet nga Platoni - përpara jurisë së Athinës.
  Apologjia rezultoi e pasuksesshme; ai u dënua nga kolegët e tij dhe si
  pasojë kreu vetëvrasje. Por kjo pjesë retorike thekson perceptimin që
  ka vënë në lëvizje filozofinë që atëherë: që njohuria njerëzore është
  mjerisht e limituar.

  Rreshtat më të mirë:
  "Ora e vdekjes
  ka mbërritur dhe ne do marrim secili rrugën tonë - unë atë të vdekjes e
  ju të jetës. Se cila është më e mirë, vetëm Zoti e di".


  Patrick Henry

  "Më jepni lirinë ose më jepni vdekjen", 1775
  Në vitin 1775, teksa kolonistët u mblodhën në Konventën e Virxhinias
  dhe debatuan nëse do t'i mobilizonin forcat kundër britanikëve, Henry
  mbajti një fjalim pasionant, në mbrojtje të rezolutës.

  Rreshtat më të mirë:
  "A është jeta kaq e shtrenjtë, e paqja aq e ëmbël sa të merret me
  çmimin e zinxhirëve dhe skllavërisë. Larg qoftë o Zot. Unë e di se
  çfarë rrjedhe mund të ndjekin të tjerët, Për sa më përket mua, më jepni
  lirinë ose më jepni vdekjen!"

  Frederick Douglass

  "Hipokrizia e skllavërisë amerikane", 1853
  I lindur skllav në Merilend, Douglas u arratis në vitin 1838 dhe fitoi
  një njohje të gjerë për autobiografinë e vitit 1845. I ftuar të fliste
  me rastin e festimeve të katër korrikut, në qytetin e tij të adoptuar,
  Rocester, ai shfrytëzoi mundësinë për të lëshuar zemëratën e tij
  kundrejt padrejtësisë së skllavërisë.

  Rreshtat më të mirë:
  "Nëse i kthehemi deklaratave në të shkuarën, apo profesioneve të së
  tashmes, mënyra e formimit të kombit duket njësoj e shëmtuar dhe
  revoltuese. Amerika është false ndaj të shkuarës, false ndaj të
  tashmes".

  Abraham Lincoln

  "Getisburg", 1863

  vendndodhjen e një prej betejave më kryesore të Luftës Civile, Lincoln
  mbajti një fjalim të përmbledhur - rreth tre minuta në kohë dhe rreth
  265 fjalë i gjatë - i cili ishte i paharrueshëm. Teksa ndihmonte për
  t'i kushtuar një varr ushtarëve të rënë të Getisburgut, ai bëri një
  thirrje që vendi t'i nderonte ato duke nderuar the parimet - liri,
  barazi - të vlefshme për të dhënë jetën për to.

  Rreshtat më të mirë:
  "Para katër fitoreve dhe shtatë viteve, baballarët tanë sollën në këtë
  kontinent një komb të ri, të të konceptuar në liri dhe të dedikuar ndaj
  idesë se gjithë njerëzit janë të barabartë".

  Susan B. Anthony

  "E drejta e femrave për të votuar", 1873
  Susan B. Anthony u dënua me 100 dollarë gjobë se kishte votuar në
  mënyrë të paligjshme në zgjedhjet presidenciale të vitit 1872. E
  inatosur nga kjo padrejtësi ajo ndërmori një turne, në mbrojtje të së
  drejtës të femrave për të votuar, gjatë të cilit ajo mbajti këtë
  fjalim. Amendamenti i 19-të i dha të drejtën e votës grave në vitin
  1920. Anthony s'e pagoi kurrë gjobën.

  Rreshtat më të mirë:
  "Ishim ne njerëzit; jo ne, qytetarët meshkuj të bardhë, apo ne,
  qytetarët meshkujt; por ne, të gjithë njerëzit, të cilët formuam
  Bashkimin. Dhe ne e formuam atë për të siguruar, jo vetëm gjysmën tonë
  dhe gjysmën e brezave të ardhshëm, por gjithë njerëzit, gra dhe burra".

  Winston Churchill

  "Gjak, punë, lot dhe djersë", 1940

  Në fjalimin e tij të parë si kryeministër i Britanisë, Winston
  Churchill e lidhi rezultatin e luftës ndaj nazistëve me mbijetesën e
  Britanisë. Në një prej betejave historike ai mbajti një fjalim, po aq
  historik.

  Rreshtat më të mirë:
  "Ju më pyesni se cilat janë
  politikat tona? Unë mund t'ju them: Është për të bërë luftë nga deti,
  toka dhe ajri, me gjithë forcën dhe fuqinë që Zoti mund të në japë; të
  bëjmë luftë kundër një tiranie monstruoze, e cila s'e ka kapërcyer
  kurrë errësirën, një katalog i vajtueshëm i krimit njerëzor. Kjo është
  politika jonë."

  John F. Kennedy

  Fjalimi i inaugurimit, 1961
  Në një fjalim të shkurtër, të cilin ai kaloi dy muaj për t'i dhënë
  formë, Kennedy 43-vjeçar, presidenti më i ri i zgjedhur dhe i pari
  katolik, theksoi rëndësinë e shërbimit kombëtar. Ndër vite, ky është
  konsideruar një si prej fjalimeve më frymëzuese, të cilin janë munduar
  të përtojnë shumë folës të njohur e të shquar.

  Rreshtat më të mirë:
  "Të dashur patriotë amerikanë: mos pyesni se çfarë vendi juaj mund të
  bëjë për ju, pyesni se çfarë mund të bëni ju për vendin tuaj."

  Martin Luther King, Jr.

  Unë kam një ëndërr, 1963
  Nga shkallët e memorialit "Lincoln" gjatë muajit mars, në Uashington,
  novelisti i paqes theksoi vizionin e tij për harmoninë mes racave në
  Amerikë, në një oratori historike. Vitin në vijim, në moshën 35-vjeçare
  ai u bë njeriu më i ri që fitoi nj çmim Nobel për Paqe.

  Rreshtat më të mirë:
  "Ne kemi ardhur në këtë vend të shenjtë për t'i kujtuar Amerikës ngutin
  e egër të së tanishmes. Nuk ka kohë për t'u përfshirë në luksin e
  qetësisë, apo për të marrë ilaçin qetësues për t'i lënë gjërat të ecin
  gradualisht. Tani është koha për të bërë reale premtimet e
  demokracisë".

  Lyndon B. Johnson

  Premtimi amerikan, 1965
  Në prag të dhunës së shëmtuar ndaj marshuesve të të drejtave civile në
  Selma, Alabama, në vitin 1965, Johnson adaptoi teorinë "Ne do të
  mbijetojmë", në këtë thirrje që vendi t'i jepte fund diskriminimit
  racial. Duke ushtruar gjithë forcën e presidencës pas lëvizjes, për
  herë të parë Johnson ndihmoi në përftimin e Aktit të Drejtës për të
  Votuar.

  Rreshtat më të mirë:
  "Nuk ka më çështje morale.
  Është e gabuar, krejtësisht e gabuar, t'i mohojmë dikujt prej
  patriotëve tanë amerikanë të drejtën për të votuar në këtë vend".

  Ronald Reagan

  Berlin, 1987
  Kur Reagan i bëri thirrjen e tij të famshme sfiduese Mikhail Gorbachev,
  nga Berlini, fjalimi mori kritika nga më të ndryshme. Madje, dhe
  anëtarët e grupit të presidentit ishin të vakët ndaj tij. Por, në vitin
  1989 muri i Berlinit u shkatërrua dhe ai fjalim sot kujtohet sipas
  gazetës gjermane "Bild", si fjalimi që "ndryshoi botën".

  Rreshtat më të mirë:
  "Zoti Gorbachev, shembeni këtë mur!"

   Ora është Mon 19 Mar 2018, 06:21