RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  ALFABET APO ABECE?

  Share
  avatar
  AGU
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 114
  Join date : 05/01/2009

  ALFABET APO ABECE?

  Mesazh nga AGU prej Tue 13 Jan 2009, 08:48

  ALFABET APO ABECE?  ABECE E ABETARE janë fjalë shqipe dhe kurr mos thuani - alfabeti shqip edhe nëse e keni mësuar ashtu gabim, se është shumë e dëmshme për Shqipen!


  Në fjalën ABETARE si emërtim shqip, është formuar nga dy tingujt e parë të abecesë shqipe a b - AB dhe pjesa etare, për formimin e emërtimit, iu shtua sufiksi, prapashtesa. tingulli e, pas ab shquan rrënjen e fjalës apo emërtimit
  ABE, ndërsa si formulim emërtimi për tu formuar si emër, rrodhi ABETAR edhe
  prapashtesa E, si shquarje e emrit ABETARE. Do të mundej të ishte edhe ABETARI SHQIP.

  Ndërsa për fjalën alfabet që është greqishte, kurr nuk duhet ta lejojmë në Shqipen, kur kemi fjalën tonë shqipe ABECE, ABECEA, ABECEJA SHQIPE, ABETARJA SHQIPE 9sepse ai sipër e ka bërë krejt gabim abc, duke manevruar gabimisht gjoja qenka sllave, kur dihet se në sllavishtet është filli ABVGD dhe nuk bën abeceda në sllavishte, sepse nuk është tingulli C i treti me radhë, sepse ata sllavët, e kanë fjalën - azbuka, si fjala shqipe ABETARE - ku fjala sllave azbuka, spjegohet kështu ndryshe: a+z janë tingulli i parë a dhe tingulli i fundit i tyre z, dmth. AZ dhe fjala shtesë buka (azbuka), tregon germen - bukva - germa dhe formohet emërtimi azbuka. Pra, fjala ABECEA, ABECEJA apo ABECEDA, janë njësoj fjalë shqipe, por me ndërtime a formulime të ndryshme - e assesi fjalë sllave siç thot ai me duf, se është fjalë sllave.


  ABECEA SHQIPE - ABETARE SHQIPE.

   Ora është Mon 19 Mar 2018, 06:20