RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk . PER ANTARSIM NE FBKSH-AKSH JU LUTEM JEPNI TE DHENAT NE E-mail : fronti-web@hotmail.com

identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit

» PER SHQIPEN
Wed 30 Mar 2011, 23:21 nga erald nuhaj

» KU JANE POETET
Wed 12 Jan 2011, 20:37 nga shaban cakolli

» NJE GJAKE, NJI GJUHE
Sat 11 Dec 2010, 14:57 nga biligoa

» Alarm Ne IJRM gjendja kaotike
Wed 17 Feb 2010, 23:10 nga refik

» emblema e UKSH-se
Thu 17 Dec 2009, 02:12 nga UKA

» Faton Osmani dënohet tre vjet burgim si pjestar i AKSH-së !!
Thu 26 Nov 2009, 00:21 nga UKA

» REAGIM I AKSH-SË
Wed 28 Oct 2009, 23:52 nga AKSH

» A na duhet aleanc shqiptaro-kroate.
Tue 27 Oct 2009, 02:49 nga urani29

» MOSKOORDINIMI I FORCAVE VEPRIMTARE
Mon 26 Oct 2009, 02:06 nga AGU

RIBASHKIMI I SHQIPËRISË... e vetmja alternativë! www.fbksh-aksh.tk   Free counter and web stats

                                                               Free counter and web stats

  SHQIPËRIA ETNIKE ENDE NËN KËRCENIMIN KOLONIAL TË SHOVINISTËVE SERBO-MALAZEZO-MAQEDONO-GREKOSLLAV

  Share
  avatar
  biligoa
  Toger
  Toger

  Numri i postimeve : 308
  Join date : 08/01/2009
  Location : MK. DIBËR

  SHQIPËRIA ETNIKE ENDE NËN KËRCENIMIN KOLONIAL TË SHOVINISTËVE SERBO-MALAZEZO-MAQEDONO-GREKOSLLAV

  Mesazh nga biligoa prej Wed 18 Mar 2009, 04:17

  SHQIPËRIA ETNIKE ENDE NËN KËRCENIMIN KOLONIAL TË SHOVINISTËVE SERBO-MALAZEZO-MAQEDONO-GREKOSLLAV


  Tahir VELIU

  Kosova ende është nën kërcenimin e vazhdueshëm kolonial serbomadh të Unionit Serbi-Mal i Zi, sikurse që janë tërë trojet e tjera shqiptare jashtë territorit administrativo-shtetëror të Republikës së Shqipërisë, nga kërcenimi serbo-malazezo-maqedono-grek. Përmes një vendimi të bërë të ditur publikisht më 20 tetor të këtij viti, nga Këshilli Suprem i Mbrojtjes së Unionit Serbi-Mal i Zi, Unioni i SMZ-së rikonfirmon politikën grabitçare të këtij unioni artificial kundër Kosovës, dhe më gjërë kundër territorit të Shqipërisë Etnike.

  Rasti i fundit, i shprehjes së pretendimeve të ardhshme të Unionit Serbi-Mali i Zi ndaj Kosovës dhe trojeve të tjera shqiptare të Shqipërisë Etnike është vazhdimësi e politikës së bashkuar serbo-malazezo-maqedono-grekosllav, e cila rrënjet i ka qysh në vitin 1870, kur filloj edhe “tregtia” për grabitjen e trojeve etnike shqiptare. 

  Vendimi i miratuar nga Këshilli Suprem i Mbrojtjes së Unionit Serbi-Mal i Zi, i cili lë mundësinë e intervenimit ushtarak në Kosovë, është plotësisht në kundërshtim me të gjitha të drejtat ndërkombëtare. Politika e bashkërenduar serbo-malazezo-maqedono-grekosllav ndaj trojeve të Shqipërisë Etnike në kohen më të re të integrimeve politiko-ekonomike evropiane, nuk ka qëllim tjetër veçse realizimin e ëndrrës së kahmotshme sllave për kolonializimin e përjetshëm të trojeve të Shqipërisë Etnike.

  Edhe pse, Unioni Serbi-Mal i Zi ka përqafuar doktrinën politiko-ekonomike për integrimin në Bashkimin Evropian, dhe përmbushjen e të gjitha obligimeve ndaj BE-se, kjo nuk do të thotë që Unioni i SMZ-së ka hequr dorë nga pretendimet koloniale ndaj trojeve të Shqipërisë Etnike, prandaj për këtë është e parealizueshme që Ballkani të jetë një rajon pa kufijë, sepse kjo është vetëm një strategji e “Evropës shtrigë” për ta realizuar strategjinë e kahmotshme të hegjemonizmit serbo-malazezo-maqedono-grekosllav mbi shqiptarët dhe trojet e Shqipërisë Etnike. Pra, nuk është në interesin e shqiptarëve që të integrohen në Bashkimin Evropian, të ndarë e të coptuar në disa shtete, por që të punojn dhe ndjekin strategjinë e rilindasëve për çlirimin dhe ribashkimin e trojeve shqiptare, dhe vetëm atëherë, mund të bisedohet për ndonjë integrim të mundshëm të shqiptarëve në Bashkimin Evropian. Përshpejtimet e strategëve të Bashkimit Evropian për integrimin e “Ballkanit Perendimor” në BE, jo me vonë se deri në vitin 2007 kanë si qëllim vendosjen e statusit të përjetshëm kolonial serbo-malazezo-maqedono-grekosllav ndaj trojeve të Shqipërisë Etnike dhe mbi vetë shqiptarët.

  Kreu politik shqiptar, si në Tiranë, Prishtinë, Tetovë, Preshevë dhe Ulqin duhet ta kuptoj se qëllimet shoviniste serbo-malazezo-maqedono-greke nuk janë arritur deri sot, në përpikshmëri, prandaj duhet të zgjohet nga gjumi dhe të ballafaqohet me realitetin dhe të mos punoj nën iluzionin se shovinistët serbo-malazezo-maqedono-grekë kanë harruar pretendimet e tyre ndaj trojeve shqiptare. Kërcënimi i fundit nga Unioni Serbi-Mal i Zi dërguar në adresë të kreut politik të Kosovës, dhe organizimi I fundit i incidentit antishqiptar në Himar, më 12 tetor të këtij viti duhet të jenë paralajmërime për qëllimet e ardhshme të armiqve të përbetuar të kombit shqiptar (Unioni Serbi-Mal i Zi, IRJM dhe Greqi).
   Ora është Mon 19 Mar 2018, 06:21